اثرات و عوارض تزریق کورتون

تزریق مفصلی و بافتی کورتون چه تاثیری دارد ؟

کورتون ها داروهای ضد التهابی قوی هستند که در درمان یا کنترل علائم بسیاری از بیمار ها به صورت موضعی، خوراکی، تزریقی یا استنشاقی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از موارد استفاده از کورتون های تزریقی استفاده از آن به صورت تزریق در بافت دردناک است. این تزریق معمولا توسط پزشک متخصص صورت می گیرد. معمول ترین کورتون هایی که به صورت موضعی تزریق  می شوند متیل پردنیزولون و تریامسینولون هستند.

کورتون ها در چند دسته از بیماری ها بصورت درون بافتی تزریق می شود که عبارتند از:

 

  • درون مفصل برای درمان آرتریت :

در روماتیسم مفصلی و یا در استئوآرتریت، مفصل بعد از مدتی به مرحله ای می رسد که دچار تخریب شدیدی شده و بیمار دچار درد زیادی خواهد شد. در این موارد می توان برای کاهش درد بیمار از تزریق داخل مفصلی کورتون استفاده کرد. این تزریق ها گرچه تا مدتی (حدودا چند ماه) درد بیمار را از بین می برند ولی تخریب مفصلی را بیشتر می کنند. از این روش به عنوان آخرین تیر های ترکش در کنترل درد بیمارانی استفاده می شود که روش های دیگر تاثیری نداشته اند و یا بیمار در آینده برنامه تعویض مفصل خواهد داشت ولی به عللی فعلا آن را انجام نمی دهد.

تزریق درون مفصل ران

  • درون بورس برای درمان بورسیت :

در بعضی موارد التهاب بورس مانند بورسیت اوله کرانون، بورسیت پره پاتلار، بورسیت تروکانتر یا دیگر بورسیت ها می توان با تزریق کورتون به داخل بورس ملتهب، درد  و التهاب را از بین برد.

تزریق درون بورس

  • تزریق درون غلاف تاندون برای درمان تنوسینوویت :

به طور مثال در انگشت ماشه ای یا تریگر فینگر تزریق کورتون به داخل غلاف تاندون انگشت موجب کاهش التهاب از بین رفتن علائم  بیماری می شود.

تزریق در غلاف تاندون برای کاهش التهاب

  • تزریق در اطراف محل اتصال تاندون به استخوان برای درمان تاندونیت :

در مواردی که محل اتصال تاندون به استخوان دچار التهاب می شود می توان با تزریق کورتون به محل درد و التهاب را کاهش داد؛ مانند تاندونیت روتاتور کاف، تنیس البو، فاسئیت پلانتار (خار پاشنه)

  • تزریق در فضای اپیدورال نخاع برای کنترل علائم هرنی دیسک یا تنگی کانال نخاعی :

تزریق کورتون در اطراف ریشه های عصبی نخاع می تواند موجب کاهش التهاب در ناحیه و در نتیجه کاهش فشار و به دنبال آن کاهش علائم درد سیاتیکی و دیگر علائم هرنی دیسک شود. این تزریق بسیار حساس بوده و باید با هدایت فلوروسکوپ  و در اطاق عمل و به توسط پزشک متخصص صورت گیرد. متخصصین بیهوشی، ارتوپدی و  جراحی اعصاب این تزریقات را انجام می دهند.

  • تزریق در اطراف اعصاب :

مانند تزریق کورتون در درون کانال کارپ برای درمان سندورم کانال کارپ یا تزریق در اطراف اعصاب کف پا در درمان نوروم مورتون.

 

آمار بازدید

ارتباط با ما

آدرس

دسترسی یک : شهرک غرب، بلوار پاک نژاد، بالاتر از دادمان، مرکز پزشکی یادمان
دسترسی دو: شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از دادمان، کوچه ناخدا محتاج، پلاک یک

ایمیل: info@yadman-rehab.com

تلفن: ۸۸۰۷۴۱۹۶(۰۲۱) - ۸۸۰۸۸۵۴۱(۰۲۱)

ساعات کاری: همه روزه ۰۹:۰۰ – ۲۱:۰۰

کلیه حقوق این قالب برای توانبخشی یادمان محفوظ می باشد

Call Now Buttonتماس و مشاوره